МИГ Аврен-Белослав
09.05.2025
09.05.2025
МИГ Аврен-Белослав
Съвременното предприятие е икономически обособена, относително самостоятелна система, която представлява производствено-технически и стопански комплекс.
Ефективното разпределение на ресурсите е сериозна предпоставка за икономическа ефективност на производството и за конкурентоспособност на пазара.
Ресурсната ефективност, в т.ч. и енергийната ефективност, се обуславя и от редица други фактори по веригата “ресурси-производство-реализация”.
Ефективността представлява сравнение между ресурсите и продуктите или между разходите и ползите. При даден ресурс колкото по-голям е резултатът, толкова по-ефективна е дейността. Измерването на ефективността изисква: оценка на разходите, оценка на резултатите и сравнение между тях.
Намаляването на разходите на материални ресурси и труд за единица продукция е главен източник за снижаване на себестойността на продукцията и решаващ фактор за повишаване ефективността на промишленото производство.
Като съдейства за снижаването на себестойността на продукцията, икономията от тези ресурси оказва положително влияние върху финансовото състояние на фирмата.
Проблемът за ефективността на производствено-стопанската дейност е един от централните проблеми на икономиката и управлението на фирмите. Ето защо той не трябва да се разглежда откъснато от целите и задачите за развитие на предприятието. Проблемите на ефективността и нейното нарастване винаги са поставяни като основна задача пред всяко производство. Особената значимост на проблема за ефективността предопределя необходимостта правилно да се отчитат и анализират равнището и мащабите на ефективността от всички елементи и средства за производство. Актуалността на този проблем в условията на Европейската интеграция и структурната реформа на нашата икономика все повече нараства. В резултат на засиления интерес и нарастващите темпове на изследванията в областта на ефективността са постигнати определени успехи в изясняването на : съдържанието и разграничаването на понятията ефект и ефективност; характеристиката на общата и сравнителната ефективност; критиката и системата от показатели за измерване на икономическата ефективност на предприятията.
Същевременно, от гледна точка на проблемите на прехода и структурното преустройство на икономиката, особено значение има навременното разкриване на действените фактори и резерви за повишаване ефективността от цялостната дейност на фирмите. Това е основна предпоставка за стабилизиране на икономиката и осигуряване на устойчив икономически растеж.
В теорията и практиката на икономиката на предприятията ефективността се разглежда като фундаментална икономическа категория. Тя отразява причинно-следствените връзки в количествен и качествен аспект между резултатите и разходите или ресурсите за тяхното получаване. Тези връзки са динамични и сложни, но са характерни за всички равнища и етапи на проявление и управление на този процес. Или накратко под ефективност се разбира най-често отношението между резултати (ефект) и разходи, направени за тяхното получаване.
Осъществявайки производствен процес, стопанският обект едновременно се явява активен участник в процесите на обмен и встъпва в многопосочни връзки с доставчиците на суровини и с потребителите на готов продукт. Това позволява всяка самоуправляваща се стопанска организация да се разгледа като система от три основни взаимосвързани блока- “вход”, “изход” и “процес”.
За изпълнението на всеки процес са необходими ресурси, като хора, машини, материали и др., чрез които входните елементи се превръщат в изходни резултати.
Блокът “вход” включва необходимите условия за осъществяване на производствения процес- осигуряване на работна сила, суровини, материали, енергия, информация и др. Тук се формират материалните елементи, привличат се финансови и трудови ресурси, установяват се необходимите информационни връзки с външнитесистеми.
Блокът “процес” отразява процеса на производството на всички видове производствени ресурси. Тук в сложна взаимовръзка функционират всички подсистеми на обекта с общата задача да осигурят при съответно качество и определен разход на ресурси запланираното количество продукция.
Ефективността на функционирането на този блок се определя от редица фактори: условията на производство, равнището на организацията на труда, равнището на организацията на производство, равнището на технологията на производство.
Блокът “изход” на управляемия стопански обект отразява крайните резултати на неговото функциониране и включва готовия продукт или услуга от промишлен характер- материален резултат от дейността на обекта, икономически резултати- печалба, информационни сведения за технологии, технически и икономически показатели, организация на връзките с потребителите и други данни, необходими за системата на управление и на външните обекти.
Съгласуваността и взаимосвързаното функциониране на трите блока се осъществява от управленската система на стопанската организация, която осигурява целенасочено въздействие на всички елементи и процеси за реализация на целите на стопанския обект.
Максималната ефективност е процес, който позволява по-евтино закупване на суровини, максимално уплътняване на машинното време и производителността на персонала, както и намаляване на други разходи.
Обобщаващ измерител (критерий) на производствената дейност е икономическата ефективност. Тя изразява отношението между резултатите на производството и направените разходи. За да се надникне по-конкретно в съдържанието на това отношение, трябва да се разгледат компонентите на резултатите и разходите.
Към резултатите най-общо се отнасят приходите. Тяхната величина се формира от дохода от обема на реализираната продукция; от трансформация на активите – продажба на имущество, акции и др. и от наеми, лихви, неустойки, дарения и пр.
Разходите биват: постоянни и променливи. Постоянните разходи, наречени още фиксирани, се формират от заплати на директори, наеми за помещения, лихви и др. Техният размер не зависи от произвежданата продукция. Променливите разходи се променят с увеличаване обема на произвежданата продукция. В тях влизат разходите за суровини, материали, работна заплата и пр.
Съотношението между разходите и приходите формира извод за печалба или загуба. Ако разликата между приходите и разходите е в полза на приходите, естествено, ще се реализира печалба. И обратно, ако разходите са по-големи от приходите – загуба.
Посочените показатели са важни, но не достатъчни. Фирмите се интересуват от много други зависимости, от по-общ или по-конкретен характер. Например, какво е съотношението между общите разходи (постоянни и променливи) и произведените стоки; между постоянните разходи и произведените стоки и между променливите разходи и произведените стоки.
Производството и неговите резултати зависят от взаимодействието на много фактори. Затова са възможни различни комбинации, а оттук и изследването на различни зависимости. Например: между заетост, общ продукт, допълнителен продукт и среден продукт на живия труд; между фиксирани ресурси и променливи, които нарастват с увеличаване на производството или променливи от всякакъв вид, които варират с изменения на производството и пр.
Естествено е да се търси такава комбинация, и в краткосрочен и дългосрочен план между веществените и трудовите ресурси, която осигурява най-висока ефективност на производството
Търсенето на най-благоприятния ефект между резултати и разходи на основата на взаимодействие между факторите на производството и произведения продукт не изключва, а напротив, изисква конкретни дейности за намаляване на производствените разходи.
Съгласуваността и взаимосвързаното функциониране на трите блока се осъществява от управленската система на стопанската организация, която осигурява целенасочено въздействие на всички елементи и процеси за реализация на целите на стопанския обект.
Естествено е да се търси такава комбинация, и в краткосрочен и дългосрочен план между веществените и трудовите ресурси, която осигурява най-висока ефективност на производството
Търсенето на най-благоприятния ефект между резултати и разходи на основата на взаимодействие между факторите на производството и произведения продукт не изключва, а напротив, изисква конкретни дейности за намаляване на производствените разходи.
Информационният ресурс, получен в резултат от измерването на ефективността има множество предназначения. На първо място той обогатява представите на мениджърите и отделните служители за сегашното и предходното ниво на ефективност в организацията. Той дава насоки и за прогнозирането на бъдещото ниво на ефективност. Нивата на ефективност дават необходимата яснота относно това, къде организацията се намира по пътя на постигане на своите цели и намерения. Следователно едно от основните задължения на управленските екипи е да разработят подходящ метод за представяне на ключовата информация по начин, който стимулира поведението, необходимо за постигане на организационните цели и визия.
Променящата се икономика налага да се възприеме нов стратегически подход в управлението на ефективността.
Първата стъпка в тази посока е анализът на вътрешната и външната среда. Необходимо е да се изследват данните за минали и настоящи периоди, така че да се очертаят тенденциите. Важното е да се открива връзка между отделните частици информация, да се идентифицират рисковете и възможностите, така че това да послужи за основа на бъдещите решения и инвестиции.
Материалните ресурси са от изключително значение за дейността на предприятието, защото те са един от основните елементи формиращи себестойността на готовата продукция. Те носят стопанска изгода на предприятието и от тяхното качество и ефективно използване зависят крайните икономически резултати.
Ето защо материалните ресурси в предприятието се оценяват, документират и отчитат навреме, вярно и целесъобразно в съответствие със законодателната и нормативната уредба в страната и ЕС, като се търсят пътища за оптимизиране на тяхната употреба.
Целта е финансово-счетоводната и производствена политика да постигне оптимално управление на материалните ресурси.
Адекватното управление и навременния контрол дават възможност да се следи качеството на доставените материални ресурси, тяхното правилно и ефективно съхранение; да се наблюдава и контролира разхода им и съответните наличности в складовете на стопанската единица.
Равнището на производителността на труда се измерва с количеството продукция, произведена за единица време или с работното време, изразходвано за произвеждането на единица продукция. В зависимост от това с какви мерни единици се изразява продукцията, равнището на производителността на труда може да се измери с натурален, условно- натурален, трудов и стойностен метод. Най-широко приложение намира стойностния метод. Той се използва на всички равнища в икономиката. Чрез него равнището на производителността на труда се измерва като отношение между стойността на продукцията за даден период и изразходвания труд за нейното производство – средносписъчния брой на персонала, средносписъчния брой на работниците, отработените дни, часове и други.
Ефективността на предприятието зависи в много голяма степен от качеството и ефективността на материалните оборотни средства.
Около и над 90% от материалните оборотни средства в предприятието са материалните запаси, поради което изключително значение имат преди всичко резервите, свързани с формирането на материалните фондове и най ефективното управление на материалите.
Ефективността на материалните оборотни средства зависи и от качеството им, и от рационалността в използването им. Основно значение за ефективността им и за ускорено стоково обръщение има осигуряването и предлагането на широк асортимент от качествени и търсени от населението стоки.
Мащабите и темповете на нарастването на производството зависят не само от увеличаване на количеството и подобряване на качеството на дълготрайните материални активи, но и от тяхното ефективно използване.
Съществуват екстензивни и интензивни фактори за повишаване ефективността на дълготрайните активи.
Екстензивните фактори са свързани главно с увеличаване на количеството машини, съоръжения и оборудване, които се въвеждат в действие или с увеличаване времето на тяхното ефективно използване. Повишаване ефективността на дълготрайни активи може да се постигне по пътя на:
∙ Увеличаване броя на действащите машини и оборудване;
∙ Намаляване времето на доставка и монтиране на машините и оборудването;
∙ Намаляване на подготвително-заключителното време и вътрешно- сменните прекъсвания по субективни причини;
∙ Осигуряване на необходимата ритмичност на снабдяването и производството;
∙ Усъвършенстване на формите на организация на производството;
∙ Повишаване на степента на концентрация, специализация и коопериране.
Интензивните фактори изразяват степента на използване на ДА в единица време. Пътищата, по които може да се постигне това са:
∙ Увеличаване скоростта на извършването на отделните операции;
∙ Разкриване и прилагане на резервите за използване на максималния капацитет на машините и оборудването;
∙ Ускоряване процесите на модернизация на действащото оборудване;
∙ Повишаване на квалификацията, образованието, уменията и опита на персонала по използване на машините и оборудването;
∙ Прилагане на нови, съвременни форми на организация на производството, труда и управлението;
∙ Подобряване условията на труда и мотивацията към повишаване степента на използване на дълготрайните активи.
Съставянето на оптимална производствена програма се свързва с поставянето на условие за рационално използване на разполагаемите ресурси, поради което в значителна степен се припокрива с оптималното разпределение на ресурсите.
Икономическият растеж разчита на енергията, а голяма част от развиващия се свят се стреми към растеж на индустрията и участие в световната търговия. Това води неизменно до нарастване на енергийните разходи, а предвижданото значително увеличение на търсенето прави енергийната ефективност важен приоритет.
Преди всичко енергийната ефективност носи ползи за бизнеса, тъй като води до намаляване на разходите и до подобрения чрез оптимизирано използване на ресурсите и намаляване на отпадъците. Резултатите от това са по-ефективно използване на енергията; увеличаване на надеждността на операциите и процесите; повишаване сигурността на доставките и намаляване зависимостта от покачването или колебанията в цените на енергията. В крайна сметка енергийната ефективност води до по-големи печалби за предприятията и до допълнителни ползи като надеждност, престиж и доверие от страна на потребителите, които също имат важна пазарна стойност.
Освен това енергийната ефективност допринася за намаляване на негативното влияние върху околната среда от използването и потребяването на енергия както на местно, така и на световно ниво. Запасите от природни ресурси и скоростта на тяхното възобновяване, включително на енергията, не могат да поддържат темпото на сегашните модели за икономически растеж. Необходимо е да се прилага ресурсно осъзнат подход, за да се прави повече с по-малко ресурси, като се насърчава по-широкото използване на устойчиви енергийни решения и намирането на точния баланс между растеж и използване на ресурсите.
Прилагането на стандарти подпомага предприятията и организациите в повишаване на енергийната им ефективност и развитието на технологии за възобновяема енергия. В областта на енергийната ефективност съществуват над 200 стандарта: като се започне от международния стандарт ISO 50001 за системи за управление на енергията, който е приложим за всякакви организации във всички сектори; премине се през международните стандарти за специфични сектори, например строителство или транспорт и се достигне до европейските стандарти, свързани с политиките на Европейския съюз за подобряване на енергийната ефективност – методи за изчисляване, анализи, енергийни одити и др.
Енергийна ефективност означава да се занимаваш със същата дейност, но с възможно най-ниско потребление, без това да е за сметка на качеството, мотивацията и благополучието. Научете повече за тези 10 съвета, за да можете да започнете да ги прилагате.
Фирмите плащат висока цена за енергия и често пилеят важни средства. Отбележете си тези 10 съвета за енергийна ефективност и започнете да усещате разликата.
Намаляването на потреблението на енергията от страна на фирмите може да бъде от огромно значение за постигнатите резултати. Наистина всеки бизнес има своите собствени нужди и това, което може да се посочи за едни, може да не е валидно за други.
Старите апарати със слаба поддръжка са сред основните причини за висока консумация на електричество. Замяната им с нови уреди често се компенсира като разход заради спестяването на електроенергия. Когато избирате, предпочетете такива с по-благоприятен енергиен клас и се уверете, че старото оборудване ще има отговорна за околната среда съдба. Добър пример за това е замяната на електрическите крушки, които консумират повече ток, с LED крушки, които изразходват по-малко енергия и са по-трайни. Също така се уверете, че се извършва необходимата поддръжка на всички уреди, за да оптимизирате потреблението на енергия, да гарантирате, че ще функционират добре и че ще са трайни.
Винаги когато е възможно извършвайте производствената дейност в периоди, в които има по-малко потребление на енергия. Обикновено консумацията е най-голяма от края на следобеда до вечерта – времето, когато хората се прибират вкъщи и тарифите по принцип по тази причина са по-високи.
Така че преценете дали можете да се възползвате от най-изгодните тарифи за потребление, като адаптирате работното време или времето на производство да бъде в периода на по-ниска консумация на енергия. Ако това е подходящо за вас и ако вашият бизнес е достатъчно гъвкав, за да направите това, можете да приложите на практика този съвет и ще усетите чувствителна разлика в сметките си за ток.
Друг начин да намалите потреблението на електричество е да си произвеждате собствена енергия или да заложите на възобновяемата енергия. Това не само превръща фирмата в самодостатъчна, но и помага да се подобри имиджът на компанията на пазара, във време, в което устойчивостта се цени все повече от обществеността и от конкуренцията.
Със сигурност тази инвестиция може да бъде с първоначална висока стойност, но след известно време благодарение на спестеното ще се компенсира. Освен това има все повече публични средства, с които се улесняват предприятията при техния енергиен преход. Така че направете нужните изчисления за вашия конкретен случай и преценете до каква степен можете да се възползвате например от слънчевата енергия като алтернатива, за да намалите или дори да спрете потреблението си на електрическа енергия.
Климатичните инсталации на сградите са причина за голяма част от енергийните разходи. Въпреки това една добра топлинна изолация може да намали необходимостта да се прибягва до електрическа климатична инсталация, като поддържа температурата вътре да е по-малко податлива на влиянието на температурата отвън.
Така че преценете до каква степен можете да поставите в своята фирма някаква форма на термична изолация, за да сведете до минимум загубите по отношение на вътрешната температура и влиянието от страна на външната температура. Решението може да се състои в използването на специфични бои, специални платове и строителни материали с термични характеристики, които спомагат за регулирането на вътрешната температура и за намаляването на необходимостта да се прибягва до климатични инсталации.
Планирайте естественото проветряване в своята фирма по интелигентен начин, с цел да се намали употребата на климатик и така да се намали консумацията на електрическа енергия. Вземете предвид от къде влиза и излиза въздухът, като използвате прозорци и врати, за да улесните движението на въздуха и да охладите помещенията по време на лятото. Друго решение може да бъде да премахнете стени и да обедините помещенията, за да превърнете пространството в по-малко затворено и по-просторно, като по този начин намалите необходимостта от изкуствено проветряване.
Възползвайте се от влиянието на слънчевите лъчи през деня, като по този начин поддържате климатизацията на помещенията през зимата и намалявате използването на климатична система за затопляне на въздуха. Така че възползвайте се от слънцето като източник на енергия и дръжте вратите и прозорците затворени, за да се избегне загуба на топлина.
При инсталациите във фирми, в които има по-голяма необходимост от достъп на светлина за по-дълго време, се консумира повече електрическа енергия. За да намалите потреблението, възползвайте се от естествената светлина всеки път, когато е възможно, и изберете по-светлите цветове.
Освен това приближете работните пространства до прозорците и организирайте помещенията така, че да се възползвате максимално от слънчевата светлина, като избягвате използването на изкуствено осветление през деня. Така не само, че ще спестите значително, но и вашите сътрудници ще се чувстват по-добре.
Много често осветлението остава включено, без това да е необходимо, като това създава разходи, които могат да бъдат избегнати. Това е от особено значение за места, в които служителите остават за кратко време – като например в тоалетните или в стаите за почивка.
Инсталирането на датчици за присъствие представлява сигурен и ефикасен начин да се гарантира, че лампите са загасени, когато не се използват, като се предотвратява да се забравят лампите включени при излизане от дадено помещение.
През обедната почивка и в края на работния ден изключвайте напълно компютрите. Този съвет може да коства повечко работа, понеже изисква после всичко да се включи наново, но тези секунди, които прекарвате в това, компенсират разхода на електроенергия.
През по-кратките почивки можете да използвате опцията за режим на хибернация или временно изключване на компютъра – програмите продължават да са активни, но потреблението на ток е по-малко. Друг вариант е да изключите само монитора, а ако той е LCD, се харчи по-малко електричество, отколкото при използването на конвенционални монитори.
Този съвет е особено полезен за центровете за съхранение на данни, които имат допълнителни разходи за поддържането на структури като например сървъри с висока консумация на енергия. По тази причина обмислете варианта да инвестирате в Cloud (облачно съхранение на данни), не само от гледна точка на изразходваната енергия, но и за по-голяма сигурност.
По този начин всички важни документи ще бъдат съхранявани онлайн – по безопасен и лесно достъпен начин от всяко едно място. Поради тази причина този съвет ви дава тройна полза – спестявате, лесен достъп и безопасност.
Работата от разстояние стана популярен вариант, поради множеството си ползи, които бяха „припомнени“ по време на пандемията от COVID-19. Една от тях е заради спестяването на енергия за фирмите, не само заради намаляването на дневното потребление на електричество, но и на транспорта на служителите.
В случай, че това не може напълно да се приложи, помислете да преминете към работа от разстояние в определени дни от седмицата или в седмици, в които има празнични дни.
Това е заложената визия на „Пътна карта за ресурсно-ефективна Европа“ на ЕК.
Част от заложените цели са:
Промяна в икономиката
Основна цел: Гражданите и публичните органи ще получат подходящи стимули, за да избират най-ефективните по отношение на ресурсите продукти и услуги посредством подходящи ценови сигнали и ясна екологична информация. Техният потребителски избор ще стимулира дружествата да въвеждат иновации и да предлагат стоки и услуги с по-висока ефективност по отношение на ресурсите. Ще бъдат установени минимални стандарти за екологични показатели, за да се отстранят от пазара продуктите с най-ниска ефективност на ресурсите, както и тези, причиняващи най-голямо замърсяване. Ще има високо потребителско търсене на устойчиви продукти и услуги.
Стимулиране на ефективното производство
Основна цел: Въвеждане на пазарни и политически стимули, които благоприятстват бизнес инвестициите в ефективността. Тези стимули ще насърчат иновациите в широко използвани методи на производство, насочени към оптимална ефективност по отношение на ресурсите. Всички дружества и техните инвеститори ще могат да измерват и сравняват ефективността на ресурсите по време на целия им жизнен цикъл. Икономическият растеж и жизненият стандарт няма да бъдат обусловени от използването на суровини, а ще зависят най-вече от по-високата стойност на продуктите и съответните услуги.
Превръщане на отпадъците в ресурси
Основна цел: отпадъците ще се управляват като ресурс. Генерираното количество отпадъци на глава от населението ще е в състояние на абсолютен спад. Рециклирането и повторното използване ще са икономически привлекателни възможности както за публичния, така и за частния сектор поради широко разпространеното разделно събиране и разработването на функционални пазари за вторични суровини. Ще се рециклират повече материали, включително материали, оказващи значително въздействие върху околната среда, и суровини от изключително значение. Законодателството в областта на отпадъците ще се прилага изцяло, а незаконните превози на отпадъци ще са напълно премахнати. Оползотворяването на енергия ще е ограничено само до не-рециклируеми материали, депонирането практически ще е премахнато и ще е гарантирано висококачествено рециклиране.
Подпомагане на научните изследвания и иновациите
Основна цел: Научните постижения и устойчивите усилия за иновации значително ще са подобрили начина, по който възприемаме, управляваме, пестим, използваме многократно, рециклираме, заменяме, опазваме и ценим ресурсите. Това ще е възможно чрез значителни увеличения на инвестициите, съгласуваност при разрешаване на социалните предизвикателства, свързано с ефективността на ресурсите, изменението на климата и неговата устойчивост, както и на ползите от интелигентната специализация и сътрудничеството в рамките на европейското научноизследователско пространство.
Вредни за околната среда субсидии и правилно определяне на цените
Постепенно прекратяване на неефикасното субсидиране
Основна цел: ВОСС ще бъдат премахнати, като се вземат необходимите мерки по отношение на хората в затруднено положение.
Определяне на правилни цени и преориентиране на данъчната тежест
Основна цел: Да се осъществи мащабен преход от облагането на трудовите доходи към екологично данъчно облагане, включително чрез редовни корекции на реалните ставки, който да доведе до съществено увеличение на дела на екологичните данъци в публичните доходи съгласно най-добрите практики на държавите-членки.
Екосистемни услуги
Основна цел: Природният капитал и екосистемните услуги ще се оценяват и отчитат правилно от публичните органи и предприятия.
Биологично разнообразие
Основна цел: Загубата на биологично разнообразие в ЕС и упадъкът на екосистемните услуги ще бъдат прекратени и биологичното разнообразие ще бъде възстановено в рамките на постижимото.
Води
Основна цел: Да бъдат приложени всички планове за управление на речните басейни (ПУРБ) съгласно РДВ. Да бъде постигнато добро състояние на качеството, количеството и използването на водите във всички речни басейни в ЕС. Въздействията от засушаванията и наводненията ще бъдат сведени до минимум, като посевите ще бъдат адаптирани, а задържането на вода в почвите и ефективното напояване ще бъдат подобрени. На алтернативни възможности за снабдяване с вода ще се разчита само когато всички по-евтини варианти за спестяване са изчерпани. Водовземането трябва да е под 20 % от наличните възобновяеми водни ресурси.
Въздух
Основна цел: Средносрочните стандарти на ЕС за качеството на въздуха, включително в градските „горещи точки“, ще бъдат изпълнени, като тези стандарти ще се актуализират и ще бъдат определени допълнителни мерки с оглед да се ускори постигането на крайната цел за достигане на нива на качеството на въздуха, които не оказват значително въздействие върху здравето на хората и околната среда.
Земя и почви
Основна цел: Политиките на ЕС ще вземат под внимание оказваното от тях непряко въздействие върху земеползването в ЕС и в света, а темповете на усвояване на земя ще бъдат овладени така, че до 2050 г. да бъде сложен край на нетното усвояване на земя. Почвената ерозия ще бъде намалена, а съдържанието на органични вещества в почвите ще се повиши, като бъде отбелязан напредък в оздравителните действия върху замърсените участъци.
Морски ресурси
Основна цел: Да бъде постигнато добро екологично състояние на всички морски води в ЕС, а риболовът да се извършва в рамките на максималния устойчив улов.
Пълната ресурсна ефективност в „Пътна карта за ресурсно-ефективна Европа“ на ЕК ТУК.