МИГ Аврен-Белослав
09.05.2025
09.05.2025
МИГ Аврен-Белослав
Изкуственият интелект е ключова технология за бъдещето, която намира все повече приложения днес. Научете какво представлява и как променя живота ни
Изкуственият интелект може да бъде дефиниран като способността на една машина да демонстрира способности, присъщи за хората – да разсъждава, да се учи, да планира или да твори.
Говорим за изкуствен интелект, когато технически системи наблюдават околната си среда, получават данни (които са подготвени от другиго или които набират сами), преработват ги и извършват действия, свързани с постигането на конкретна цел.
Системите с изкуствен интелект са способни да адаптират поведението си до известна степен, като анализират резултатите от предишни действия, и работят автономно.
Някои технологии с изкуствен интелект съществуват от над 50 години, но в последните години бяха постигнати истински пробиви благодарение на увеличената процесорна мощ, набирането на огромни масиви от данни и разработването на нови алгоритми.
Прогнозите са, че изкуственият интелект ще доведе до големи промени, дори цялостна дигитална трансформация на обществото. Затова той се превръща в приоритет за ЕС.
Софтуер: виртуални асистенти, софтуер за разпознаване на изображения, онлайн търсачки, системи за разпознаване на реч и лица
Изкуствен интелект с физическа форма: роботи, автономни коли, дронове
AI се очертава като основен двигател за растеж в различни сектори и ще се интегрира във все повече бизнес процеси, подобрявайки ефективността и персонализацията на услугите. Ще се използва за:
❖ Анализ на големи данни: Идентифициране на пазарни тенденции и оптимизиране на маркетинговите стратегии.
❖ Автоматизация на рутинни задачи: Освобождаване на служителите за по-креативни задачи.
❖ Разработка на нови продукти: Създаване на иновативни решения в различни индустрии.
❖ Автоматизация: Автоматизацията на производството също ще достигне нови висоти. Роботизацията и автоматизацията на производствените процеси ще повишат производителността и качеството на продуктите, като това ще доведе до:
❖ Намаляване на производствените разходи на българските компании и оптимизиране на използването на ресурси.
❖ Повишаване на конкурентоспособността на фирмите в България, като по този начин ще могат да се конкурират на световните пазари.
❖ Създаване на нови работни места в области, свързани с програмирането, поддръжката и развитието на автоматизирани системи.
❖ Киберсигурност: С нарастващата дигитализация, киберсигурността ще стане ключов приоритет за бизнеса и през 2025г. компаниите ще инвестират в:
❖ Защита на данните: Разработване на ефективни системи за защита на чувствителна информация.
❖ Обучение на персонала: Повишаване на осведомеността за киберсигурността сред служителите.
❖ Партньорства с експерти: Сътрудничество с компании, специализирани в киберсигурността.
❖ Зелени технологии: Устойчивото развитие ще бъде основен приоритет за българския бизнес, като през 2025 година се очаква нарастващ интерес към:
❖ Възобновяеми енергийни източници: Инвестиции в слънчева и вятърна енергия.
❖ Кръгова икономика: Минимизиране на отпадъците и ефективно използване на ресурсите.
❖ Устойчиви продукти и услуги: Създаване на продукти с дълъг жизнен цикъл и минимално въздействие върху околната среда.
Технологичната трансформация ще промени фундаментално българския бизнес през следващите години, като БИЦ Инобридж ще продължава да играе ключова роля в подпомагането на иновативните бизнеси в България и тяхната бърза адаптация към новите условия.
Промишлено производство
Новите технологии и роботите могат да върнат предприятията в Европа. Някои от потенциалните приложения са навременно предвиждане на нуждите от поддръжка и оптимизиране на веригите за доставка.
Проектът SatisFactory, който е съфинансиран от ЕС, използва системи за сътрудничество и добавена реалност, за да повиши удовлетворението от работата в малки предприятия.
Производство на храни
Изкуственият интелект ще има важна роля за изграждането на устойчива система на производство на храни в Европа: технологиите помагат за понижаване на нуждата от пестициди, изкуствени торове и напояване, повишават добива и ограничават ефекта върху околната среда. Например, роботите биха могли да премахват плевелите и да намалят нуждата от хербициди.
Много ферми в ЕС вече използват технологии за следене на движението, температурата и храненето на животни.
За да изясним в пълнота какво представлява изкуственият интелект на chat GPT и др. подобни, трябва да знаем, че говорим конкретно за т.нар. генеративен изкуствен интелект. Всъщност, това е революционната технология, която в последните 10-тина години позволи създаването на софтуери като гореспоменатия. Какво е generative AI? Обяснението не е лесно, но ще го синтезираме в следното: генеративният изкуствен интелект (или generative AI) е автоматизиран процес, който използва алгоритми за създаването, промяната или синтезирането на информация. Огледален на генеративния изкуствен интелект стои диксриминативният. Той пък от своя страна се определя като процес, при който софтуерът прави разлика между два вида информация на базата на предварително зададени критерии за различаването им.
Генеративният изкуствен интелект е способен да извършва задълбочено изучаване (deep learning), което му позволява да бъде аналитичен и критичен към информацията. В основната на тази технология стои мрежа от информации, които наподобяват човешката нервна система. В известен смисъл, този вид изкуствен интелект е независим или поне полунезависим (има нужда от ограничен контрол от страна на човек). Дискриминативният изкуствен интелект е изцяло задвижван от човешката воля. Той не може да извършва задълбочено изучаване, защото разчита на информацията, която му е зададена предварително. Всеки резултат, който произвежда, е формиран на базата на съществуваща информация. Програми като chatGPT, DALL-E и пр. се базират на генеративния изкуствен интелект.
Как работи генеративният изкуствен интелект?
За да улесним възприемането на следващите редове, ще говорим за генеративен изкуствен интелект като използваме за пример вече познатият chatGPT. И така, какво е революционното при този вид технологии?
Както стана ясно, този вид изкуствен интелект има способността да извършва задълбочено изучаване на милиарди бройки информация, след което да създаде нов вид информация. Конвенционалното разбиране за работата на машините е следното:
При chatGPT технологията е по-комплексна. Гореспомената верига се допълва с възможността на софтуера да създаде своя собствена информация. За разлика от други програми, chatGPT не е свързан с интернет, а съдържа огромен архив от информация, чрез който той бива „трениран“. Когато му бъде зададен въпрос, той осмисля командата и на базата на архива си, предлага като отговор най-близкото по смисъл. В процеса на комуникация с хората, chatGPT анализира командите и реакциите им, което му позволява да формира нова информация. Иначе казано, chatGPT прави следното: 1+1=2, а 1+2=3, въпреки че последното уравнение не му е било предварително зададено.
ChatGPT има способността да разбира контекста на разговор. Програмата е способна да разграничава кога едно и също изречение има различен смисъл. Следователно, може да дава информация според условията на разговора. В този смисъл, приложението може да създаде „човешко“ държание при комуникацията си с хора. Нещо повече, ChatGPT осъзнава, че е програма и се старае да не се държи като такава. Това кара мнозина да се запитат дали изкуственият интелект не става съзнателен.
Какво прави ChatGPT толкова важен? Софтуерът представлява първият сериозен напредък в сферата на програмите със задълбочено изучаване (deep learning AI). Предходните генерации на софтуери също са способни на известна автономност, но са ограничени от информацията, с която са захранени.
ChatGPT използва архива си, за да създава нови данни.
Те са автоматизирани платформи за управление на инвестиции, които използват алгоритми и изкуствен интелект, за да изградят и управляват портфейли на база предварително зададени критерии от инвеститора. Те анализират финансовите пазари, прилагат различни инвестиционни стратегии и автоматично ребалансират активите, за да постигнат оптимална доходност при минимален риск.
Основни характеристики на робо-адвайзърите:
❖ Автоматизация – цялостното управление на портфейла се извършва от алгоритъм без нужда от човешка намеса. Така няма болни служители, такива в кафе пауза, в отпуск и други.
❖ Персонализиране – потребителите попълват въпросници за толерантност към риск, инвестиционни цели и хоризонт, а платформата изгражда портфейл въз основа на тези параметри.
❖ Оптимизиране на разходите – таксите за управление са драстично по-ниски от тези на професионалното доверителното управление. Причината е, че почти няма човешка намеса и се обработват огромни бази данни за секунди.
❖ Ребалансиране – системата автоматично коригира портфейла според пазарните условия и предварително зададените параметри.
❖ Предимства на робо-съветниците
❖ Достъпност – подходящи за инвеститори с малки суми (повечето платформи позволяват да се инвестира с минимален капитал от 10 до 20 евро).
❖ Ниски такси – таксите за управление са значително по-ниски от тези на традиционните фонд мениджъри (обикновено между 0.25% и 0.50% годишно, докато при доверителното управление и взаимните фондове те са от 2% нагоре).
❖ Лесна употреба – без сложни анализи и проучвания, алгоритъмът прави всичко вместо теб.
❖ Дисциплиниран подход – елиминира емоционалните грешки при инвестиране и спазва стратегията на 100%.
❖ Диверсификация – портфейлите обикновено включват ETF-и, покриващи различни сектори и региони, което прави един добре балансиран инвестиционен портфейл.
❖ Недостатъци на робо-съветниците:
❖ Не са застраховани от грешки – при самата инвестиционна стратегия не би трябвало да има грешки, но при повредена или неточна база данни, финалните решения може да са грешни или неподходящи.
❖ Липса на персонално обслужване – няма и на кого да се оплачем, ако резултатите не са толкова добри, колкото сме очаквали. Между другото, дори сега в огромен брой от случаите получаваме отговори от роботи, когато искаме помощ от дадена компания.
❖ Ограничени възможности за корекции – обикновено инвеститорите не могат ръчно да подбират конкретни активи. А и ако все пак могат, тези робо съветници ще са излишни, нали?
Популярни робо-адвайзъри, достъпни за български инвеститори
Revolut Robo Advisor
Revolut Robo Advisor е част от приложението на Revolut и е услуга, която позволява на потребителите да инвестират автоматично в диверсифицирано портфолио от борсово търгувани фондове (ETF). Вместо ръчно да избират активи, клиентите попълват кратък въпросник, след което алгоритъмът създава персонализирано портфолио според техния рисков профил. Например, човек с по-консервативен подход може да получи портфолио с преобладаващи облигации, докато по-рисковите инвеститори ще имат по-голям дял в акции като S&P 500 и MSCI World ETF.
Как може ChatGPT да ти помогне в инвестирането?
Генериране на инвестиционни идеи
Ако попиташ „Какви сектори ще се развиват най-много през следващите 10 години?“, ChatGPT може да ти даде идеи за дългосрочни инвестиции като AI, възобновяема енергия или здравни технологии. Може да поискаш от AI да ти каже кои са най-големите (или най-бързо развиващите се) компании в даден сектор, от които да си избереш.
Анализ на компании
Пример: Ако го попиташ „Какви са ключовите показатели за Apple (AAPL) за последното тримесечие и как се сравняват с конкуренцията?“, ChatGPT може да анализира P/E коефициент, ръст на приходите и много други показатели.
Обобщение на финансови новини
Ако искаш да следиш пазара, но нямаш време да четеш всички новини, можете да помолиш ChatGPT да ти даде резюме на последните събития, които влияят на фондовата борса. В тази роля се справя много добре.
Обяснение на инвестиционни стратегии и различни термини
Пример: „Каква е разликата между DCA (Dollar-Cost Averaging) и Value Investing?“ – ChatGPT ще ти помогне да разбереш различните стратегии и как да ги приложиш.
Предимства на използването на ChatGPT за инвестиции
Бърз достъп до информация – получаваш отговори за секунди.
Образователен инструмент – чудесен начин да подобриш финансовата си грамотност.
Генериране на идеи – може да ти помогне да намериш нови инвестиционни възможности.
Анализ на исторически данни – много добре обобщава тенденции и минали движения на пазара.
Недостатъци и рискове
Липса на актуални данни – ChatGPT може да няма достъп до актуални котировки и новини.
Не винаги е точен – информацията може да бъде остаряла или непълна.
Не заменя личния финансов консултант (иначе щях да се „пенсионирам“) – AI не може да вземе предвид твоите лични цели, житейска ситуация и толерантност към риска.
Как да използваш ChatGPT по най-добрия начин?
Проверявай информацията – винаги валидирай данните от надеждни финансови източници.
Използвай го за идеи, не за окончателни решения – ChatGPT е просто инструмент, а не финансов гуру.
Комбинирайт с други анализи – най-добре работи като допълнение към собствения ти анализ.
Робо-адвайзърите и AI-базираните инвестиционни инструменти предлагат нови възможности за инвеститорите, като автоматизират процеса на управление на портфейли и намаляват разходите. Важно е да направиш внимателен избор според твоите нужди. В началото просто може да тестваш различните инструменти
Изкуственият интелект в ежедневието и бизнеса
Изкуственият интелект вече е в основата на много приложения, които използваме непрекъснато.
Рекламиране и пазаруване онлайн
Изкуственият интелект се използва широко за предоставянето на персонализирани предложения за покупка въз основа на нещата, които те търсят или са закупували в миналото. В търговията изкуственият интелект има важно значение, защото помага за оптимизирането на продукти и на доставката им, за планирането на нужните наличности и за други неща.
Търсене онлайн
Търсачките набират и обработват големи обеми от данни, за да предоставят все по-прецизни и индивидуализирани резултати от търсенията.
Дигитални лични асистенти
Смартфоните предлагат виртуални асистенти, които отговарят на въпроси, правят препоръки и организират ежедневни рутинни дейности .
Машинни преводи
Софтуерът за устни и писмени езикови преводи разчита на изкуствен интелект за извършването и подобряването на преводите. Подобни технологии се използват и за автоматичното изработване на субтитри за филми.
Интелигентни домове, градове и инфраструктура
Умни термостати анализират нашето поведение, за да спестяват енергия, а градските архитекти разчитат да подобрят мобилността и намалят задръстванията чрез регулиране на трафика.
Автомобили
Макар че автономните автомобили все още не са навсякъде по улиците, днешните коли използват много функционалности с изкуствен интелект, сред които е навигацията. ЕС например е помогнал за финансирането на VI-DAS – автоматични сензори, които идентифицират потенциално опасни ситуации.