МИГ Аврен-Белослав
09.05.2025
09.05.2025
МИГ Аврен-Белослав
С появата на глобалното затопляне преди десетки години се заговори за все по-мащабно използване на възобновяеми енергийни източници на енергия в света. Днес, когато не само се говори за него, но и все по-осезаемо то се усеща в Европа и България, естествените или още наричани възобновяеми източници на енергия стават незаменим помощник на хората в стремежа интелигентно да се справим с нарушения баланс в природата, предизвикан изцяло от човешките действия и бездействия по отношение на използването на не възобновяеми суровини за развитие на своята промишлена дейност.
Възобновяемите източници се задвижват и захранват изцяло с природни процеси. Такива са слънчевата енергия, вятърът, водата, които се използват, за да се разработят и приложат в реалната практика като например фотоволтаичните инсталации (соларни панели),язовири и специални съоръжения към тях, като бентове и водноелектрически централи; вятърни турбини и други.
Използваните до момента изчерпаепи природни ресурси за производство и акумулиране на енергия бележат значителен спад и това води до реални предпоставки за търсене на нови решения относно използването им. Най-лесното решение е смяна на полезните изкопаеми с възобновими източници на енергия, тъй като добивът на въглища, нефт и руда през последните години осезaемо е намалял. Следите от добива на полезни изкопаеми са сериозни и оставят значителен белег в тъканта на природната среда. Независимо дали се извлича нефт, уранова руда, гипс, каолин, злато, флуорит, мрамор и т.н., минно-добивната дейност извършва поражения върху природата и често е причина за влошаване на качеството на околната среда. Част от негативните последици върху околната среда са:
∙ разрушаване на природния ландшафт и биологичните местообитания чрез извършването на открит добив на полезни изкопаеми;
∙ замърсяване на атмосферния въздух, а също така на почвите и водите; ∙ застрашаване на здравето и живота на хората, животните и растенията вирещи на планетата Земя.
В ЕС и другите развити страни по света се следят редица екологични норми, (стандарти) които гарантират, че тези негативни екологични последици няма да бъдат пагубни за околната среда и за здравето на хората. Така например част от затворените мини се превръщат в паркове и зелени площи. т.е. след изчерпването на дадено находище се извършва процесът на рекултивация – възстановява се природния комплекс с близък до естествената среда облик. В много от развиващите се държави екологичните стандарти не се прилагат и в резултат на това настъпват неблагоприятни последици.
Решението е добиване на енергия от възобновяеми източници. Тя се произвежда от енергийни източници, които не са основани на изкопаеми суровини и които се възстановяват в рамките на човешкия живот. Въпреки че производството и потреблението на енергия от възобновяеми източници в ЕС нарастват, все още са необходими допълнителни усилия за постигане на целите на ЕС за енергия от възобновяеми източници — 20 % дял на възобновяемите енергийни източници от крайното потребление на енергия до 2020 г., който до 2030 г. трябва да се увеличи най-малко до 27 %.1 Използването на повече енергия от възобновяеми източници е изключително важно, за да може ЕС да намали емисиите си на парникови газове с оглед на спазването на Парижкото споразумение относно изменението на климата от 2015 г. Повишеното използване на енергия от възобновяеми източници също така би могло да намали зависимостта на ЕС от изкопаеми горива и вносна енергия, като по този начин допринася за сигурността на неговите енергийни доставки.
Съществуват няколко програми на ЕС и национални програми за финансиране, които стимулират производството и използването на енергия от възобновяеми източници, като единият източник на средства от ЕС е Европейският земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР).Днес едно от най-интелигентните решения при използване на природна или още зелена енергия е използването на неизчерпаеми природни ресурси, а не на изкопаеми суровини. Те са основно:
Когато анализираме възможностите за използване на възобновяеми източни на енергия в района на общините Аврен и Белослав спрямо посочените до тук възобновяеми енергийни източници можем да обобщим, че в района има наличие и възможност да се приложат всички те, като по този начин постепенно може да подменим добива на енергия от невъзобновяеми източници на енергия посочени на фиг. 1
Фиг. 1 Интелигентна подмяна на невъзобновяеми източници на енергия с възобновяеми природни източници на енергия.
Стимулирането на използването на източниците за възобновяема енергия в района на общините Аврен и Белослав е изцяло съобразено с изискванията на ЕС и националната програма за използване на възобновяеми източници на енергия за интелигентен растеж на общините в страната. По този начин се постига едновременно подпомагане на отделните фирми и на отделните индивиди (домакинства), като им се предлага интелигентно решение и конкретен начин да намалят своите разходи и в същото време да не вредят на околната среда. Успоредно с това се постигат и адекватни мерки за смекчаване на климатичните промени,
които са сериозен и актуален обект на обсъждане не само в нашата страна, но и в Европа и света. Последиците от глобалното затопляне, замърсяване на природата и увеличение на вредните парникови емисии имат своето решение и то е оползотворяване на голяма част от биологично отпадъчните суровини за интелигентно прозводство на енергия и използване на възобновяеми източници на енергия. Това е основното решение, което предлага и стимулира ЕС с цел постигане на социална икономическа и екологична устойчивост. Водейки се от тези цели, икономиката на района на общините Аврен и Белослав ще може да продължи да се развива по екологосъобразен начин и да се възстанови природния баланс.
Екологичните ползи от използването и производството на чиста енергия в района на Белослав и Авренсе свеждат до:
Икономическите ползи от използването и производството на чиста енергия в района на Белослав и Аврен се свеждат до:
Създаването и изграждането на модел на устойчивост чрез използване на интелегентни решения при внедряване на зелени инвестиции изисква спазването на следните стъпки и детайли в неговото формиране:
1. Запознаване с Международните политики в областта на зелените инвестиции.
2. Спазване на политика на ЕС за внедряване на зелените инвестиции.
3. Съобразяване с Националната политика на България в областта на внедряване на зелени инвестиции.
4. Прилагане на определена регионална политика и икономика в района на община Аврен и община Белослав
✔ Съобразяване с местните политически, социални и икономически условия
✔ Съобразяване с културните и социални норми в района на МИГ “Аврен-Белослав“
✔ Съблюдаване и съобразяване с конкретните икономически условия и фактори, които благоприятстват развитието на зелени инвестиции в района
✔ Опознаване на на бариерите, които спират внедряването на зелени инвестиции в района на МИГ “Аврен-Белослав.
5. Запознаване с Екологичните фактори за внедряване на зелени инвестиции при използването на енергия от възобновяеми природни източници
✔ Наионална екологична политика
✔ Регионални екологични приоритети
✔ Съществуващи екологични предизвикателства в района на Аврен-Белослав.
6. Запознаване и преодоляване на Икономическите фактори в района
✔ Необходими инвестиционни разходи за създаването на зелени инвестиции в района на МИГ “Аврен-Белослав“
✔ Изчисляване на Възвращаемостта на направените инвестиции (ROI) ✔ Определяне на Пазарното търсене на зелена енергия в района на МИГ “Аврен Белослав“ и равновесната цена, спрямо търсене и пазарно предлагане.
7. Технологични фактори
✔ Наличност на подходящи технологии необходими за осъществяване на зелените инвестиции в района на МИГ “Аврен-Белослав“
✔ Технологична готовност за създаване на зелени инвестиции.
8. Правна и регулаторна рамки
✔ Конкретни изисквания за съответствие при внедряването на зелени инвестиции в района на МИГ “Аврен-Белослав“
✔ Стандарти за отчитане
9. Социални фактори
✔ Зелен имидж и репутация на района на МИГ “Аврен-Белослав“
✔ Ангажираност на общността с идеята за създаване и използване на зелени инвестиции 10. Пазарни фактори
✔ Търсене от доставчици
✔ Пазарна власт
✔ Търсене на електрическа енергия от клиенти
✔ Очаквания от доставчици
При взимане на решение за внедряване на конкретни зелени инвестиции в района на Белослав и Аврен е необходимо да се определи с точност какви са конкретните зависими променливи:
1. Обем на зелените инвестиции
✔ Описание: Общата сума на парите или броят на инициативите за зелени инвестиции, предприети в региона на МИГ “Аврен-Белослав“ за определен период от време.
✔ Измерване: Измерва се в термини на инвестирани суми, брой проекти или като дял от общите инвестиции.
✔ Успеваемост/ резултатност на зелените инвестиции
2. Успеваемостта на инициативите за зелени инвестиции, като се вземат предвид техните устойчиви цели, рентабилност или постигане на предвидените екологични резултати.
3. Измерване чрез оценяване на степента на завършване на проекти и показатели за възвръщаемост на инвестициите
✔ Подобрение на екологичните показатели
4. Пряко въздействие на зелените инвестиции върху показателите за екологично качество в региона на МИГ “Аврен-Белослав“.
5. Измерване: промени в индексите за качество на въздуха, намаляване на въглеродните емисии, увеличение на употребата на възобновяема енергия или подобрения в рециклирането на отпадъците в региона на МИГ “Аврен-Белослав“.
✔ Ангажираност на заинтересованите страни
6. Нивото на ангажираност и участие на местните заинтересовани страни (бизнеси, общностни групи, правителствени органи) в инициативите за зелени инвестиции. 7. Измерване: чрез степента на участие в публично-частни партньорства, общностни проекти в региона на МИГ “Аврен-Белослав“.
В България, в района на Белослав, фирми като „Хелиотерм“ ЕООД, „Лунис Про“ ЕООД, „Едуардо Енерджи“ ЕООД, „Солар Технолоджи“ЕООД са компании, които специализират в сферата на възобновяемите енергийни източници и по-точно в проектирането, изграждането и продажбата на фотоволтаични инсталации и слънчеви електроцентрали. Всички те предлагат конкретни решения в областта на възобновяемите източници на енергия, включително слънчеви или фотоволтаични електроцентрали.
От своя страна тези електроцентрали са един от най-модерните източници на енергия. Системата на фотоволтаичните електроцентрали осигурява постоянно захранване с електричество и не нанася никакви щети на околната среда. Фотоволтаичните електроцентрали се състоят от слънчеви клетки, които преобразуват слънчевата енергия в токов поток. Тези слънчеви електроцентрали представляват системи за получаване на електроенергия, която не уврежда околната среда, не отделя вредни странични продукти и работи тихо и непрекъснато; като преди всичко слънчевите електроцентрали позволяват независимост от обществената електрическа мрежа.
Снабдяването със слънчева енергия обаче има и своите слабости – оползотворяването на системата е сравнително ниско в сравнение с покупната цена за произведената от тях енергия. Слънчевите колектори могат да се използват за всякакви обекти.
Най-често се използва за такива, които не са включени към линията на обществената електрическа мрежа, като малки крайморски къщи и вили, хижи, къщи за гости, комплекси за отдих и други постройки в други отдалечени села и ферми. Те се използват за обекти, които са по-близо до обществената електропреносна мрежа, предимно когато клиентите искат чист и дълготраен източник на енергия.
Цените на слънчевите централи са различни в зависимост от броя на модулите, вида на клетките и допълнителното оборудване, което се монтира в системата. Като цяло общата сума за изграждане на фотоволтаична слънчева система за една средна семейна къща е между 6 510 и 7 050 лева.
В района на Белослав и Аврен могат да бъдат създадени с успех следните основни интелигентни решения за зелени инвестиции:
– Вятърни паркове, които да генерират електроенергия за над 50 000 домакинства. Проектът може да се реализира в сътрудничество с местните жители – местни собственици на земя, които могат да изберат дали да я дадат на фермери и арендатори от района, за да получат рента или да я предоставят за площи за изграждането на вятърни турбини. В замяна на това те ще получат много по-голяма финансова компенсация.
Освен вятърни турбини, в района на Белослав и Аврен с голям успех могат да бъдат изградени и слънчеви панели, както и производствени бази за биомаса. Биомаса в района може да се произвежда освен от селскостопански отпадъчни суровини също и от суровини от горската промишленост, като например дървен чипс, но и от слама, която е остатъчен продукт от отглеждането на зърнено-житни култури в района, които могат да се използват директно за отопление или пък за производство на компост.
В района на Белослав и Аврен може да бъде изграден един от големите фотоволтаични паркове в България, с капацитет за производство на електроенергия за близо 5 000 домакинства. Проектът включва инсталирането на хиляди соларни панели на площи, които не са подходящи за земеделие, а такива в района има.
Фермерите в общините Белослав и Аврен могат с голям успех да използват животински тор и растителни отпадъци от аграрния сектор за да произведат биогаз. Получената енергия може да се се използва за захранване на локални електрически мрежи и отопление на сгради. Остатъците от процеса могат да се използват като естествен тор за развитото земеделие в района.
Местните жители на общините Белослав и Аврен, особено в по-млада възраст с успех могат да инсталират соларни панели на покривите на своите къщи, а фермерите на покривите на своите ферми с подкрепата на националната програма за устойчиво развитие и развитие на селските район. Добър пример за това в района е Сала Естей, която е монтирала слънчеви панели на своите покриви. По този начин може да се увеличи самозахранването и да се намалят значително енергийните разходи, а излишъкът от енергия може да се продаде обратно в електрическата мрежа.
Местните жители в района на община Аврен и община Белослав могат да обединят своите ресурси за изграждането на хидроелектрически станции, слънчеви ферми и съоръжения за биомаса. Тези енергийни общности могат да създадат благоприятни условия хората в района да управляват сами производството и разпределението на енергията, което ще доведе до значително намаляване на енергийните разходи и създаване на локална автономия в този Варненски район.
В този регион местните фермери могат също да произвеждат биодизел от рапично масло, което може да се използва като гориво за селскостопанска техника и за градски транспорт. Всички тези интелигентни решения ще допринесат за много по-добра енергийна ефективност, включително и икономия на гориво на хибридна електроенергийна система с горивни клетки от използвани възобновяеми енергийни източници с управление на регулаторите за зареждане и следващо натоварване на мощностите.
Съвсем скоро в плановете на община Белослав е да се поставият 110 kWh слънчеви батерии на покрива на община Белослав и на още две детски градини в населените места на община Белослав. Предстои да бъде одобрена документацията по енергийна ефективност на последните две детски градини, които са санирани. Изградени са и две зарядни станции в Белослав. Предстои чрез публично – частно партньорство да изградят още три. В община Белослав се надяват скоро да се подготви добра инфраструктура за зареждане на електрическите автомобили, както и да се подобри базата за преминаващи през общината пътните артерии. В общината има закупени три електрически автомобила, а в момента тече процедура по избор на изпълнител за още три. Услугата за домашния патронаж се предвижда да бъде също с електрически коли по думите на кмета на града Белослав. Освен електрически коли в общината се използват и електрически тротинетки. Вече е построен и първия фитнес със соларни панели в град Белослав.
Целият град Белослав е опасан с камери, затова вандалските прояви съществуват, но са малко и са рядкост. Имаме само едно населено място извън града, Авренска поляна, където има електричество от слънчеви колектори, но и там са монтирани камери. В града има също и разделно събиране на отпадъци, а също така и събиране на пластмасови капачки за подкрепа каузата за здравни и социални грижи.
Соларни „умни“ пейки за обществено ползване ще бъдат монтирани във варненските общини Аврен и Белослав. Те ще дават възможност за зареждане на смарт устройства, достъп до интернет и разчитане на QR кодове. Две от пейките ще бъдат поставени в центъра на Белослав, а други две – в селата Аврен и Близнаци.
Оборудването ще бъде доставено в изпълнение на проекта „Интелигентни селски територии“, който се реализира с финансовата подкрепа на Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г.
На база на всичко посочено до тук можем да заключим, че създаването на условия за развитие на бизнес свързан с използване на Интелигентни решения в системите за управления на енергия в района на МИГ “Аврен-Белослав“ е реална възможност, която е подкрепена както на регионално, така също и на национално и европейско ниво, не само чрез съществуващите оперативни програми към ЕС, но също и чрез Международната агенция за възобновяема енергия и създадените в България добри политически и икономически възможности за внедряване на иновации в областта на интелигентни решения в системите за управление на енергията.
Тези добри и интелигентни решения водят до по-добро опазване на биоценозата в района, по-балансиран и природосъобразен начин на живот, както и до опазване на човешкото здраве и създаване на реална възможност да оставим един по-зелен свят за нашите деца.
Освен това във времето развитието на така наречените зелени и интелигентни домове и прилагането на зелен транспорт решават голяма част от проблемите с глобалното затопляне, защото то в голяма степен е провокирано от безразсъдното замърсяване на околната среда.
Изготвил: доц. д-р Гергана Славова